26 maja 1999 roku do księgarni Feniks przybył na spotkanie z czytelnikami, amerykański pisarz William Wharton.
WILLIAM WHARTON urodził się 7 listopada 1925 roku w Filadelfii. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Albert DuAime. Uzyskał doktorat z psychologii na uniwersytecie w Los Angeles. Przez kilka lat był nauczycielem plastyki. Potem przeniósł się do Francji, gdzie utrzymywał się z malarstwa. Ma na swoim koncie wiele wystaw w różnych krajach, m.in. w USA, Europie. Pierwszą książkę wydał w 1978 roku. Społeczno-obyczajowe powieści Whartona pisane są prostym językiem, często odnoszą się do osobistych doświadczeń. W Polsce jego twórczość odniosła wielki sukces mimo, że zdania krytyków literatury (na temat wartości literackich jego powieści) są podzielone.
Wharton jest autorem powieści:
„PTASIEK”
Ptasiek jest opowieścią o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwie i pięknie; jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości.
„AL”
To kontynuacja najpopularniejszej powieści Williama Whartona „Ptasiek”.
Wypuszczony ze szpitala Al Columbato otrzymuje rentę wojskową i stypendium, które umożliwia mu podjęcie studiów na dowolnie wybranej uczelni. Kupuje jeepa z demobilu i wyrusza w podróż przez Amerykę, by zrozumieć, za co niegdyś walczył. W tym czasie postanawia zostać malarzem i poznaje przyszłą żonę Althee.
Ta książka Whartona to w pewien sposób powieść drogi. Nie należy tego rozumieć jedynie dosłownie – jako podróży bohatera z Filadelfii do Kalifornii. Studia, twórcze aspiracje, wreszcie związek z kobietą rysują inną drogę – drogę dojrzewania Ala i przygotowanie do odgrywania roli artysty, kochanka, męża, a wreszcie – ojca.
„DOM NA SEKWANIE”
Wspomnienia Whartona, którego sprowadza do Francji pasja malarska. Kupuje barkę zacumowaną na Sekwanie, aby uczynić z niej swój rodzinny dom. Jest opowieścią o sile rodzinnej miłości zdolnej pokonać najtrudniejsze wyzwania oraz o walce w obronie własnego gniazda.
„TATO”
To wzruszająca saga rodzinna, ukazująca codzienne życie trzech pokoleń przeciętnych Amerykanów, osnuta na kanwie przeżyć pisarza. Bohater powieści, wyrwany z najbliższego otoczenia i rodziny, ulega głębokiemu przeobrażeniu wewnętrznemu w kontakcie z wielkomiejskim światem zmiennych norm moralnych i gwałtownego rozwoju techniki. Zderzenie tych dwóch tak całkowicie odmienych światów sprawia, że bohater na nowo odkrywa dawne wartości, które okazują się najtrwalsze: miłość do ojca, przyjaźń i wierność samemu sobie.
„WERNIKS”
Scumbler jest wolny jak ptak. Spędza całe dni, jeżdżąc motocyklem po Paryżu. Zatrzymuje się tu i ówdzie, by malować obrazy, a potem wraca do żony i dzieci. Odniósł sukces zawodowy.. Powinien być zadowolony, lecz nie pozwalają mu na to pierwsze oznaki starości i zbliżającej się śmierci.
„SZRAPNEL”
Osobista opowieść o wojnie widzianej oczami osiemnastoletniego żołnierza. Niniejsza książka to swego rodzaju spowiedź autora, zbiór opowieści, którymi nigdy nie dzielił się nawet z najbliższymi. Opowieści śmiesznych, choć i tragicznych, zmuszających do zastanowienia się nad absurdalnością wojny. Wharton jak zwykle pisze ciepło, po ludzku, przemawiając prosto do serca czytelników.
„SPÓŹNIENI KOCHANKOWIE”
Jack-biznesmen porzuca świat interesów, aby znów malować ulice Paryża i żyć jak kloszard. Spotkanie z Mirabelle, niewidomą, siedemdziesięcioletnią kobietą, odmienia całe jego życie. Ich związek okazuje się potężny, niewinny, a jednocześnie głęboko erotyczny. To opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery, nawet barierę śmierci.
„SALAMANDRA”
Odważna i urzekająca powieść, w której historia i magia łączą się z ludzkim pragnieniem. Osadzona w osiemnastym wieku, m.in. w przedziwnym i tajemniczym zamczysku, gdzie wiecznie przesuwają się komnaty, wędrują meble i naczynia, tworząc magiczny, nieustannie zmieniający się labirynt pomieszczeń. Akcja przenosi czytelnika w niezwykły świat, gdzie splatają się miłość i obsesja, piękno i brzydota, a wszystko skupia się wokół żądzy stworzenia dzieła idealnego, wydawniczego perpetuum mobile, książki nieskończonej, zawierającej wszystko, bez początku i końca, bo godzina czytania jest godziną skradzioną z raju. Miłość do słowa drukowanego łączy losy ekscentrycznego słowackiego hrabiego Konstantina Ostrova, jego wiecznie zaczytanej, obdarzonej pamięcią doskonałą córki Ireny, weneckiego kabalisty i odlewacza czcionek Samuela Kirshnera, drukarza Nicholasa Flooda, Pico, uciekinierki z sierocińca w Wenecji, która potrafi oddychać pod wodą oraz przetrwać w płomieniach i innych.
„NIEZAWINIONE ŚMIERCI”
Powieść autobiograficzna, w której autor dzieli się z czytelnikami rozpaczą i gniewem po tragicznej śmierci swojej córki, zięcia i dwóch wnuczek. Wbrew pozorom jednak jest to opowieść o afirmacji życia, o radości, jaką daje miłość, o pogodzeniu się ze śmiercią i głębokim zrozumieniu naszych zmagań z codziennością.
„NIEDOBRE MIEJSCE”
Nina i Clyde, młode amerykańskie małżeństwo, przyjeżdżają do Paryża, aby zanurzyć się w jego artystycznej atmosferze i czerpać z niej inspirację. Clyde, artysta malarz, poznaje także bardziej ekscytującą stronę paryskiego życia… Nieoczekiwanie w ich świat wkraczają Alice i Ben, także malarz, i wszystko zaczyna się jeszcze bardziej komplikować…
„OPOWIEŚCI Z MOULIN DU BRUIT”
Rodzina pana Henry’ego, zmęczona wielkomiejskim życiem, realizuje swoje wieloletnie marzenie o posiadaniu własnego domu na wsi. Jednak nawet w snach jej członkowie nie spodziewali się, że staną się właścicielami trzystuletniego kamiennego młyna, który będą musieli przystosować do zamieszkania. Opowieść pełna jest humoru i rodzinnego ciepła.