1 października 2008 r. w Księgarni Feniks, przy al. Wolności 42 odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską.

ANNA ONICHIMOWSKA urodziła się 28 stycznia 1952 w Warszawie. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, przewodniczącą polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), a także członekiem Kapituły Konkursu. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterką pt. Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977 roku. Główne teksy tej pracy wydrukowano w zbiorze Sztuka dla dzieci szkolnych. Zebiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach sztandaru Młodych, a następnie Kultury. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, oraz scenariuszy teatralnych. Pracuje również jako redaktor.

Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród:

1984 – Brązowe Koziołki na IV Biennale Sztuki dla Dziecka za słuchowisko „Bajka o babci, wnuczkach i dwóch smokach”
1986 – wyróżnienie na V Biennale Sztuki dla Dziecka za słuchowisko „Haczyk na rekiny”
1986 – II nagroda w konkursie literackim MAW-u za książkę „Będę dzielna”
1986 – III nagroda w Konkursie Jubileuszowym NK za książkę „Daleki rejs”
1987 – I nagroda w kategorii opowiadań realistycznych w Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego za „Warkoczyk” oraz III nagroda (I i II nie przyznano) w kategorii opowiadań fantastycznych za „Odwiedziny” 1992 – II nagroda (I nie przyznano) w konkursie im. Jana Brzechwy, zorganizowanym przez ZAiKS za opowiadanie „Dalej, niż na wakacje”
1993 – I nagroda w kategorii poezji w jubileuszowym konkursie „Pasma” za wiersz „Co jest najlepsze w podróży” i wyróżnienie w kategorii prozy za opowiadanie „Zasłony”
1994 – I nagroda w międzynarodowym konkursie The International Association of Lions Club z Pompei za scenariusz teatralny „Pokój do wynajęcia” („Camera in affitto”)
1994 – I nagroda w konkursie zorganizowanym przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu za scenariusz teatralny „Pokój do wynajęcia”
1994 – III nagroda w Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego za opowiadanie „Brat”
1995 – wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu za scenariusz teatralny „Małgosia”
1996 – wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu za scenariusz teatralny „Z Szekspirem czy bez?”
1997 – Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Dobry potwór nie jest zły”, przyznana przez Fundację „Książka dla Dziecka” oraz czasopismo „Guliwer”
1997 – nagroda w Konkursie Komediopisarskim, zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii w Tarnowie, za sztukę „Okup”
1998 – książka „Najwyższa góra świata” zostaje wpisana na Międzynarodową Honorową Listę im.H.Ch.Andersena
1998 – II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Telewizyjnych w Plovdiv za „Walizkę” w reż. Piotra Trzaskalskiego.
2000 – Poznańskie Koziołki za scenariusz do filmu „Dalej niż na wakacje” w reż. Piotra Trzaskalskiego.
2001 – „Książka Roku”, nagroda Polskiej Sekcji IBBY, za „Sen który odszedł”
2004 –„BESTSELLERek”, nagroda przyznawana przez Wrocławskie Promocje Dobrych Książek za książkę „O zebrze, która chciała być w kwiatki”
2004 – nominacja do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży
2005 – nominacja do nagrody „Edukacja XXI” za serię „W lesie Marcina”
2005 – wyróżnienie w konkursie IBBY „Książka Roku” za „Lot Komety”
2005 – wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Teatr Powszechny im. J.Kochanowskiego w Radomiu za dramat „W jednej chwili”.