W księgarni Feniks odbyło się spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim.

BOGUSŁAW WOŁOSZAŃSKI urodził się w 1950 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Warszawskim, potem studiował na Podyplomowym Instytucie Dziennikarstwa UW. Pracował w telewizji od 1973 roku, jednak popularność przyniósł mu program „Sensacje XX wieku” (1983 rok). Był korespondentem TV i radia w Londynie. Po powrocie do kraju został szefem telewizyjnej publicystyki międzynarodowej. W 1999 roku w plebiscycie „Polityki” Wołoszański został uznany za jedną z czołowych osobowości polskiej telewizji. Za swoją twórczość otrzymał Wiktora. Został także odznaczony krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wołoszański dostał również nagrodę im. Bolesława Prusa, za osiagnięcia dziennikarskie.

Jest autorem wielu książek historycznych, m.in.:

„DROGA DO PIEKŁA” (seria: SENSACJE XX WIEKU)
To opowieść o okrutnej i przebiegłej polityce Stalina, dyktatora, który życie milionów ludzi podporządkował idei budowy nowej Europy. Przez kilkanaście lat tworzył gigantyczną armię, aby posłać ją na podbój Europy. I, wydawałoby się, w ostatnim momencie, gdy był już tak blisko celu, przegrał, gdyż Hitler uprzedził jego zamiary. Wehrmacht ruszył do boju, zanim taki rozkaz otrzymała Armia Czerwona. A jednak Stalin wygrał II wojnę światową. Sposób, w jaki olbrzymie klęski zamienił w wielkie zwycięstwo, jest niezwykłą historią wybiegów dyplomatycznych, dla których uwiarygodnienia poświęcono całe armie, okrucieństwa, tajnych rokowań i umów między wielkimi tego świata, zawieranych bez świadkówi bez scenografów. Jest także historią błędów i głupoty polityków, którzy nie potrafili spełnić misji powierzonej im przez naród.

„TAJNA WOJNA CHURCHILLA” (seria: SENSACJE XX WIEKU) Dopiero teraz, ponad pół wieku po dramatycznych wydarzeniach, zmieniajacych świat, możemy podjąć fascynującą próbę odtworzenia prawdy. Winston Churchill, doświadczony polityk, obejmując urząd premiera rządu brytyjskiego, stanął wobec potężnego wroga, jakim był Hitler, odnoszący zwycięstwa na każdym froncie, na którym zaatakował. Nie tylko tego wroga Churchill musiał pokonać, miał bowiem przeciwko sobie ludzi z najbliższego otoczenia, którzy uważali, że wojna przyniesie ich ojczyźnie klęskę. Ci ludzie chcieli go obalić. Rzucił im wyzwanie. I zwyciężył. „Tajna wojna Churchilla” to opowieść o mechanizmach władzy, w których prowokacja, szantaż, wykorzystywanie ludzkich słabości, a nade wszystko wiara w słuszność misji dają zwycięstwo.

„TAJNA WOJNA HITLERA” (seria: SENSACJE XX WIEKU) W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Hitler rozumiał, że wojnę musi zakończyć. Nikt jednak z wyjątkiem najbliższych i najbardziej zaufanych ludzi, nie mógł wiedzieć, że wódz utracił wiarę w zwycięstwo i chce układać się z wrogami. Rozpoczynała się tajna wojna Adolfa Hitlera. Pełna intryg, spisków i zamachów, toczyła się ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich.

„TAJNA WOJNA STALINA” (seria: SENSACJE XX WIEKU) Wołoszański przedstawia w tej książce okres, w którym Stalin prowadził swoją okrytną i przebiegłą politykę, zmierzającą do wykorzystania konfliktów, skłócenia europejskich mocarstw i doprowadzenia do wybuchu wojny. Tylko w ten sposób mógł zrealizować cel: uczynić Związek Radziecki państwem dominującym na europejskim kontynencie. Nie docenił jednak Hitlera i potęgi jego armii, która pokonała europejskie mocarstwa, zanim Armia Czerwona była gotowa do walki. Gdy w końcu 1940 roku Stalin zdał sobie sprawę z błędu jaki popełnił, było już za późno na jakikolwiek manewr, z wyjatkiem uprzedzającego ataku. „Tajna wojna Stalina” to fascynujący i nadzwyczaj sugestywny obraz działań polityków, szpiegów i żołnierzy w latach 1938-1941, gdy Europa, za sprawą dwóch dyktatorów, pogrążała się w najbardziej wyniszczającej wojnie.

„WŁADCY OGNIA” (seria: SENSACJE XX WIEKU) Książka odkrywa najważniejszy okres historii powojennego świata, gdy dwa supermocarstwa rozpoczęły wyścig zbrojeń. Stawką było panowanie nad światem. Tworzyli tę historię szpiedzy wykradający najściślej strzeżone tajemnice atomowych laboratoriów, specjalne zespoły poszukujące naukowców, dokumentów i nuklearnych zapasów w podbitych Niemczech, politycy prowadzący grę, od której zależał los całych narodów. Dopiero teraz, gdy archiwa ujawniły dokumenty ściśle strzeżone przez dziesiątki lat, możemy zrozumieć najważniejsze wydarzenia XX wieku. Możemy poznać ludzi, którzy je tworzyli, ich prawdziwe zamiary i broń, jaką się posługiwali. To fascynująca historia.

„TAMTEN OKRUTNY WIEK” (seria: SENSACJE XX WIEKU) Książka ta to przekrój historii minionego wieku, oparta na wydanej kilka lat temu książce „Ten okrutny wiek.” Rozszerzona i wzbogacona o materiały zdobyte przez Autora w otwierających się w ostatnich latach archiwach rosyjskich i zachodnich. Książka przywołuje najważniejsze wydarzenia ostatniego stulecia i pozwala czytać historię „tamtego” wieku jak najbardziej sensacyjną opowieść.

„STRACEŃCY” (seria: SENSACJE XX WIEKU) Wołoszański prezentuje tu akcje z czasów II wojny światowej, gdy niewielkie oddziały, będące – zdawałoby się – niczym wobec milionowych armii, potrafiły wpłynąć na bieg wojny. Politycy i wojskowi nie zapomnieli o sile i skutecznosci oddziałów specjalnych. Już w bliższych nam czasach komandosi mieli wpłynąć na bieg spraw w największym światowym mocarstwie – Stanach Zjednoczonych.

„OPERACJA TALOS” Informator polskiego wywiadu, esesman ze straży najtajniejszego bloku obozu w Dachau, ginie pod kołami ciężarówki. Szefowie wywiadu w Warszawie nie mają wątpliwości, że byli na tropie czegoś wielkiego, i przypisują zbadanie sprawy jednemu ze swoich najlepszych agentów, ekscentrycznemu milionerowi Michałowi Sosnowitzowi. Odkrywając wierzchołek góry lodowej, polski agent zostaje wciągniety w niebezpieczną grę wywiadów, którą z jednej strony prowadzi sam Heinrich Himmler, a z drugiej szef wywiadu brytyjskiego Steward Menzies. Autor prowadzi czytelnika przez kulisy zamachów na Adolfa Hitlera, walki o władzę Trzeciej Rzeszy oraz niezgłebioną tajemnicę powojennych losów fortuny SS. Intryga w książce jest znakomita i nieprzewidywalna. Czytelnik będzie zaskoczony zwrotami akcji, a odpowiedzi na wszystkie pytania pozna dopiero po przeczytaniu ostatniego rozdziału.

„TWIERDZA SZYFRÓW” Nie wyjaśnione sprawy drugiej wojny światowej: niemiecka bomba nuklearna, tajemnicze urządzenie nazywane ryba-miecz, za pomocą którego niemiecki wywiad odczytywał radzieckie szyfrogramy, dramatyczny wyścig wywiadów radzieckiego i amerykańskiego po największe wynalazki hitlerowskich Niemiec posłużyły Autorowi do skonstruowania opowieści o losach ludzi biorących udział w tajemniczej i wciąż nie do końca ujawnionej akcji. W Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, w dolnośląskich zamkach Czocha i Książ oraz miasteczkach tego regionu toczy się dramatyczna walka o tajemnice, które wpłynęły na bieg światowej polityki po wojnie.

„SIEĆ. OSTATNI BASTION SS” Oparta na faktach powieść odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci, którzy te tajemnice posiedli, zatarli ślady i zniszczyli dokumanty uznając, że prawda może być zbytnio szokująca. Książka opowiada o ostatnich dniach wojny, kiedy to oficer polskiego wywiadu, Jan Tarnowski, który przez lata działał jako oficer Abwehry Martin Jorg, otrzymuje rozkaz przedostania się na Dolny Śląsk. Stamtąd napływają informacje o tajemniczych działaniach organizacji „Pająk”, którą z rozkazu Himmlera, szefa SS utworzył Otto Skorzeny. Do akcji przystepuje również wywiad radziecki, który ma swój cel w penetrowaniu hitlerowskiego podziemia. Co będzie najwyższą wygraną dla zwycięscy tej walki: gigantyczne zasoby złota czy nieznana broń, a może…? Czterdzieści pięć lat później, w marcu 1990 roku kanadyjski naukowiec Gerald Bull, konstruktor super działa, zostaje zamordowany pięcioma strzałami w kark. Co łączy te odległe zdarzenia?